Juhani Jaeger: “Ootus on, et Elva valla juhtimine peab muutuma.”

Isamaa Elva osakond on kinnitanud mind kohalike valimiste esinumbriks ja vallavanema kandidaadiks. Otsus kandideerida ei sündinud kergelt. Võtsin aega, et viia end valla oludega kurssi põhjalikumalt kui olin seda teinud lihtsa vallaelanikuna, kohtusin kümnete inimestega, lugesin arengudokumente, jälgisin kohalikke poliitilisi debatte ja kujundasin oma seisukoha olukorrast Elva vallas.

Elva inimesed ootavad muutust

Ootus, et valla juhtimine peab muutuma, kõlas ühtviisi nii külade kui ka vallakeskuse elanike suust. Kõlas ettevõtjate, õpetajate, kogukonnaaktivistide, spordirahva, noorte ja eakate suust. See ei ole arutu kriitika või poliitiliselt kallutatud arvamus, vaid vallavalitsuse passiivsusest ja inimkaugusest tõugatud rahulolematus ning mure reaalsete asjade pärast.
Hooldamata teepeenar või puuduv ujula maailmavaadet ei küsi. Küsimus ei ole selles, kas võimu dikteerib Reformierakond või keegi teine, küsimus on selles, milliseks kujuneb elu vallas lähema aasta, 4 aasta või 10 aasta vaates. Elva valla juhtimist iseloomustavad täna hillitsetud otsused, sumbumine bürokraatiasse ja kaugenemine inimestest. See peab muutuma.

Vallaelanikud tuleb tuua tagasi otsustajate ringi

Ühinemise järel tekkinud valda juhib peaasjalikult sama seltskond, kes varem juhtis Elva linna. Sellises olukorras on mõistetav, miks vallakeskusest eemal elavad inimesed tunnevad end suurvalla loomise järel kaotajatena – võim ongi neist inimestest kaugenenud. Külade elanikud kurdavad teede olukorra ja ebarahuldava bussigraafiku üle, ja et neil ei ole kellegagi oma murest rääkida.
Rahulolematuse salatile käib kastmena peale valla valitsejate jutt inimeste kaasamisest, milles vallavalitsus näitab end lausa eesrindlikkusest pakatavana. Tegelik pilt on vastupidine – kaasamisest ollakse kaugel. Kaasamine on ju nagu toidu maitsestamine: kui sööja maitset ei tunne, siis järelikult ei ole piisavalt maitsestatud. Samamoodi on kaasamisega: kui inimene ei tunne, et teda reaalselt kaasatakse, siis järelikult ei olegi teda kaasatud.

Kaasamine, mis on ka päriselt kaasamine

Lihtne vallaelanik end täna kaasatuna ei tunne. Vallavalitsus ei küsi, kas inimesed soovivad Verevi kaldapealse täis ehitamist. Kui kogukond ise küsitluse korraldab ja võimukandjate plaan saab inimestelt hävitava hinnangu, asuvad valitsejad küsitlust alavääristama ja suruvad toore jõuga läbi planeeringu, mis täidab tont teab kelle, ainult mitte vallaelanike huve ja ootusi.
Kohalike inimeste paremaks kaasamiseks on Vahur Jaakma välja käinud osavaldade moodustamise idee, mis viiks kohalike otsuste langetamise valla piirkondadesse laiali. Valimiseelsed debatid annavad vastuse, kas see on parim lahendus. Selge on aga see, et piirkonnakogude ja -kordinaatorite süsteem tänasel
kujul ei ole piisav.

Sina oled see, kes lõpuks otsustab

Selleks, et sinu arvamus loeks, saad sa teha kolme asja:
1) osale kohalike volikogude valimisel 17. oktoobril (või e- või eelhääletusel) ja hääleta Isamaalise Elva valla poolt
2) jaga oma arvamust Isamaa meeskonnaga
3) kui oled eriti aktiivne ja tahad Elva valla elu paremaks muuta, siis liitu Isamaalise Elva valimismeeskonnaga