KELLELE LÄHEB KORDA RAHULOLU ELVA VALLA KOOLIDEGA? 

Elva valla koole saab muuta palju peresõbralikumaks, kuulates tagasisidet ja seades eesmärgiks rahulolu suurendamise, leiab Elva vallavolikogu haridus- ja noorsootöökomisjoni liige, juhtimiskonsultant Karin Abel. 

Olen Elva elanik ning sügavalt mures, kellele meie vallas läheb korda koolihariduse kvaliteet. Vallavalitsuse hariduspoliitilised eesmärgid ja nende suunas tehtavad sammud on ebaselged, vastuolulised ning ajas muutuvad. See tekitab ebakindlust ja kahtlust, et lähiaastatel on olukord muutumas halvemaks nii rahulolu kui ka hariduse kvaliteedi osas. 

Kas Elva linna lasteaiad oli tarvis ühendada kokkuhoiu või hoopis arenguhüppe saavutamiseks? Pool aastat pärast ühendamist tõusetus hoolekogus küsimus, kas lasteaias plaanitakse läbi viia küsitlus, saamaks tagasisidet, kuidas ühendamine on  läinud ning mis on lapsevanemate või õpetajate tagasiside. Lasteaia juhtkond vastas, et sellist uuringut ei ole vald tellinud ja see pole ka tööplaani võetud. Sellest tulenevalt tundub, et Elva vallavalitsuse jaoks ei ole oluline, kas või kuidas on muudatus mõjutanud õpetajaid või lapsevanemaid. Tagasisidet, minu kui juhi arvates, võiks küsida kas või selleks, et aru saada, millistele teemadele tuleks uuel aastal rohkem tähelepanu pöörata, et rahulolu suurendada. Suurte muudatuste tegemisel on rahulolematuse teke täiesti tavapärane, aga ootuste juhtimine ja täiendav kommunikatsioon on samuti vajalikud.  

Kogutud tuleb kasutada koolielu edendamiseks 

Elva vallavolikogu haridus- ja noorsootöökomisjoni koosolekul tegi valla haridusspetsialist ettekande 2023. aasta Elva valla koolide rahulolu küsitluse tulemustest. Elva Gümnaasiumi rahuloluküsitluse tulemused olid pigem alla Eesti keskmise või selle piirimail, samas Palupera Põhikooli tulemused olid pigem üle keskmise. Möönan, et Palupera koolis on vähem õppijaid ja seega ka vähem vastajaid, mis iseenesest annab igale vastajale suurema kaalu. Teisalt on selline hindamismeetod kasutusel üle Eesti ning mõeldud tulemuste võrdlemiseks.  

Kui tundsin huvi, mida plaanitakse küsitluse käigus kogutud info põhjal edasi teha, sain hämmingu osaliseks, kuna ei abivallavanem ega haridusspetsialist tundnud, et neil oleks kõnealuste numbritega muid plaane kui slaidide esitlemine.  

Haridusasutuse pidajana tunneksin ma huvi, et mida asutus konkreetselt fookusesse võtab. Meil on olemas aastast aastasse võrreldavad andmed, mis annavad võimaluse muutusi koolidega rahulolus hõlpsasti monitoorida. Kuna täiendavaid tegevusi kuskilt ei paista, jääb vaid järeldada, et rahulolu õppeasutustega polegi vallale oluline. 

Rahulolu suurendamiseks tuleb inimesi kuulata 

Palupera kooli kolmanda astme sulgemine on 2023. aasta rahuloluküsitluse valguses eriti hämmastav. Väga paljude laste jaoks on väikeklassis õppimine ainuke viis, efektiivselt hariduse omandamiseks ja sellise kooli olemasolu on meie valla tugevus. On kummaline, et vallavalitsus seda ressurssi ei märka. 

Ebakvaliteetsete ja segadust külvavate õigusaktidega haridusvaldkonnas olen pidanud paraku korduvalt kokku puutunuma. 19.12.2023 kinnitas Elva vallavalitsus määruse “Elva valla koolieelse lasteasutuse hoolekogu moodustamise kord ja töökord”. Pelgalt asjaolu, et dokument saadeti hoolekogudele tutvumiseks 04.01.2024, ehk peale selle vastu võtmist, on kummaline. Vastuvõetud dokument üksteisega vastuolus olevaid norme, samuti paragrahvi, mis oli vastuolus seadusega. Vigu oleks saanud hõlpsasti vältida, kui määrus oleks enne kinnitamist hoolekogule ülevaatamiseks saadetud. Hoolekogu on ressurss, mis aitab hea meelega kaasa mõelda, kui vaid märgataks hoolekogu õigeaegselt kaasata. 

Mulle läheb rahulolu meie valla koolidega korda, sest usun, et kõrge rahulolu viib üksteisega kokkuhoidmise ja koostööni, mis omakorda tõstab õpitulemusi. Soovitan vallas viljeleda rohkem selget ja läbipaistvat juhtimist. Nõnda on võimalik saada kogukonnalt väärtuslikku infot tegelike vajaduste kohta ning teisalt tõhustada kommunikatsiooni, kui ootused ja võimalused ei suuda ühte jalga käia. Olen igati nõus, et raha pole mõtet loopida, ja kui on probleem, tuleb sellega tegeleda. Samas aga usun, et valla elanikud on koostööaltid, kui nendega jagada seda, mis on ühe või teise muudatuse tegelik eesmärk. Tahan uskuda, et me ei ela vallana kauboikapitalistlikus ühiskonnas, kus eesmärgiks on kellegi isiklike huvide teenimine, vaid seisame kogukonna vajaduste eest, küsime tagasisidet ning astume samme meie kõigi rahulolu nimel.