VALD EI PEAKS TEGELEMA ETTEVÕTLUSEGA 

Kvaliteetset koolitoitu saaks Elva vallas odavamalt ja lihtsamalt, kui toitlustus korraldada avaliku läbipaistva hanke teel, kirjutab vallavolikogu liige, põllumajandusettevõtja Raimond Pihlap (Isamaa). 

Tänavu tekkis esimest korda üle pikkade aastate olukord, kus lapsevanematel tuli hakata koolitoidu eest maksma. Kui varem piisas koolitoidu saamiseks riigi ja omavalitsuse panusest, siis nüüd on koolitoit ka perele tasuline. 

Vald oleks just nagu tõdenud, et temal raha pole ega peagi olema, kuid lapsevanematel ikka võiks olla. Vallal justkui ei olekski kohustust raskustega igal juhul toime tulla, vanematel ei jää aga muud üle. Seda olukorras, kus pere rahakotti pitsitavad elektri- ja küttehindade ja toiduainete hinnatõus ning kodulaenude vahepeal hüppeliselt kasvanud intressimaksed. 

Koolitoidu kulud võetakse neljast rahakotist 

Tegelikult ei olnud koolitoidu tasuliseks minek paratamatus, mis raskete aegadega peaks tingimata kaasas käima. Pigem vastupidi, Soomes kehtestati tasuta koolitoit just nimelt sõja ajal. Ja kui me tahame, et noored sööks normaalset ja mitmekesist sooja toitu, omandaks tervislikud toitumisharjumused, mitte ei improviseeriks midagi poe ja kohvikute abil, siis peaks just kõik võimalused olema eelistada koolitoitu. Tasuta koolitoidu tagamine on selleks hädavajalik. 

Elva vallaeelarves on reserve, mis oleks aidanud koolitoidu tasuliseks muutumist vältida. Haridusasutuste toitlustuset korraldab Elva Teenuste nimelise vallaasutus. Tegu on puhtakujulise munitsipaalkapitalismi, teiste sõnadega sotsialismiga – vald tegeleb ettevõtlusega, pakub kallist koolitoitu ega lase ligi vabal turul konkurentsivõimelisi (ja soodsamaid!) teenusepakkujaid. 

Meie valla koolitoit on piirkonna üks kallimaid. Sellele vaatamata teeb Elva vald Elva Teenustele ka lisamakseid sihtfinantseeringute näol. Kokkuvõttes maksame koolitoidu eest neljal eri alusel: 

  • maksumaksjana riigieelarve kaudu koolitoidu eest 
  • maksumaksjana vallaeelarve kaudu koolitoidu eest 
  • maksumaksjana vallaeelarve kaudu erakorraliste eraldistena, millega aidatakse Elva Teenuseid majandusraskustest päästa 
  • ning lõpuks ka lapsevanematena Elva Teenustele toiduraha üle kandes 

Parima teenuse tagab vaba konkurents 

Vaba konkurentsi tingimustes ei oleks eelkirjeldatud raiskamine võimalik. Põhjendus, et head asjad nõuavadki kulu, kõlab irooniana. Sel juhul peaks kvaliteet olema hinnaga vastavuses. Elva naabervaldades on koolitoit oluliselt odavam. Kas see tähendab, et ka halvem? Seda on raske uskuda. Tekib küsimus, miks siis Elva vallas ei saa kvaliteetset koolitoitu odavamalt.  

Kallis koolitoit on märk sellest, et Elva valla katse korraldada koolide toitlustamine oma munitsipaalasutuse kaudu pole toonud edu. Lisaks ärgem unustagem niinimetatud käibemaksulõksu – juhtimisviga, mis tõi vallale igal aastal paarsada tuhat eurot lisakulu, kokku ca 1 000 000 eurot. See on omavalitsuse jaoks väga suur kulu, millele vallavolikogu Isamaa fraktsiooni liikmed on juhtinud tähelepanu pikka aega. Alles tänavu – peale pikka eitamist ja vastuvaidlemist – nõustus vallavalitsus tegema vajalikud ümberkorraldused ja pääseda tarbetust kulust. 

Teenusepakkujaks peaks ühiskonnas olema ettevõtted, mitte omavalitsus või riik. Tänavapuhastuse ja lumelükkamisega tegelevad meie vallas ju eraettevõtted, mis on ka täiesti loomulik. Miks ei võiks ka koolitoitlustus olla tellitud erafirmade käest, nii nagu see on enamikus Tartumaa omavalitsustes. Erasektor on teenusepakkujana paindlikum ja tõhusam ning vallale seega odavam lahendus. Elva vallal tuleks taastada usk eraettevõtluse jõudu ja korraldada koolide toitlustus avaliku hankega – seda juba ainuüksi valla ja lapsevanemate rahakoti huvides.